Večerní dávka optimismu

13. března 2017 v 22:14 | Akiko |  Bezvýznamno
Každý uplynulý den je pro mě pouhým součtem desítek minut, které se v přímé závislosti vlečou stále kupředu a s nějakým zastavováním se si vůbec nelámou hlavu. Vnímám čas jako neúnavný déšť, který mě smáčí tak, až mé tělo i duši plně pohlcuje. Dlouho mi nebylo tak těžko jako v posledních týdnech. Můj otec, tedy přesněji řečeno - člověk, který mě splodil s mou matkou, ale jako skutečný otec se choval jen po té materiální, finanční stránce - mým životem hýbe tak, jak se mu zlíbí. V každé jeho oblasti si najde něco, co může zasáhnout a pomalu likviduje můj osobní vzdor vůči projevování intenzivních hlubokých emocí, který si po léta trpělivě pěstuji, abych nebyla příliš zranitelná vůči lidem kolem. Bojím se ho jako nikoho jiného ve svém životě. Tolik ublížil své ženě a svým třem dětem. Představte si toho nejzápornějšího hrdinu z různých Marvelovek a spojte si ho s tváří průměrného pětačtyřicetiletého muže. Voilá.

Vlivem těchto rozepří ve mě a v mém nejbližším okolí se stahuji sama k sobě a hledám různé způsoby uklidnění. Tento článek bych chtěla tedy pojmout jako léčbu osobních problémů a zároveň optimistickou vzpruhu pro ty, kteří se potýkají s podobnými starostmi a pocity bezvýchodnosti, zatímco by se měli, například, čistě díky mimovolním asociacím, které vůbec nesouvisí s mou osobou, učit na několik písemných prací na další den.


  • Vnímejte přírodu kolem sebe
Ráda bych zde přidala krátký exkurs do literatury. Osobně nesnáším sentimentální výjevy některých spisovatelů, jakým byl například Vítězslav Hálek. Některými kritiky, spíše bych dodala, příznivci, je staven na stejnou úroveň vedle Jana Nerudy, který ho svým dílem, dle mého názoru, mnohonásobně předčil. Naopak je Neruda kritizován za to, jak Hálka zastínil. Zato musím dodat, že některé Hálkovy básně z cyklu Večerních písní i mně při melancholických náladách trošku zvednou náladu a přemýšlím jako naivní, dobou nedotčené dítko. Takový Malý princ v roce 2017. :)

"Přilítlo jaro z daleka,
a všude plno touhy,
vše tlačilo se k slunci ven,
že snilo sen tak dlouhý.

Vylítly z hnízda pěnkavy
a drobné děti z chýše,
a pestré kvítí na lukách
přesladkou vůni dýše.

Z větví se lístek tlačí ven
a ptáčkům z hrdla hlásky,
a v ňadrech v srdci mlaďounkém -
tam klíčí poupě lásky."

Nedělní sluníčko
  • Poslouchejte hudbu, kterou máte rádi
Na přesně nedefinovatelném místě jsem se dočetla, že to, jak se cítíme, ovlivňuje řada věcí, co děláme v různých intenzitách. Už jen to, že se zaměříme na něco mimo naše nitro, znamená, že se cítíme o nějaké to procento líp. Z biologického hlediska lze mluvit i o produkci hormonů - adrenalinu a serotoninu (tzv. hormon štěstí). Nejvíce na nás působí sport (adrenalin), zamilovanost (serotonin), ale také hudba, jež naší náladu dokáže během velmi krátkého okamžiku změnit od základů.
Platí to tedy, bohužel, oboustranně. Miluji klasickou hudbu, především Chopina, veškeré možné i nemožné klavírní sonáty, jenže jsem poté klidnější, brzy na to smutnější a nakonec mám hluboké sklony k depresím a totální deprimovanosti... dobré, co. Takže potom překopávám své playlisty a přidávám Bon Joviho, Franka Sinatru a takové ty klasiky jako "Stand by me" a hudbu v podobném duchu. Teď jsem si třeba vzpomněla na Wanderer od Diona. Rozhodně doporučuji. :)


  • Udělejte si radost
Někteří lidé milují nakupování a ty ekonomicky hodnotné papírky pro ně znamenají více než vlastní život a zdraví. Ale proč ne, každý jsme jiný, každý máme jiné touhy a přání, takže proč bychom si nemohli udělat radost?
Někdo naopak rád čte, takže popadněte knížku, kterou jste si nechávali na lepší den, vykašlete se na všechny starosti a pusťte se směle do čtení. Není nic krásnějšího než útulňoučká postel, teplý čaj nebo káva a vaše oblíbená kniha. Proč by nemohla existovat novodobá Svatá trojice?
Pokud spadáte mezi lidi, kteří mají všechny knihy doma přečtené, všechny věci nakoupené a nevíte coby, je na světě desítek možností, co dělat. Zkoukněte nějaký zajímavý film a nebo úplnou komediální slátaninu, která má na ČSFD třeba jen 30%, je to jedno, hlavně si odpočiňte a vypusťte z hlavy zbytečné starosti. Udělejte si čas pro sebe.
A pokud jste ještě jinačí nátury, doporučuji vaření a pečení. Tím totiž zapomenete úplně na všechno a vaší prioritou bude dobře připravené těsto, tak akorát upečené maso a hlavně předehřátá trouba a čas, jenž bude ubíhat neskonale rychleji... a samozřejmě chuťové pohárky vašich strávníků. :)

Sametové, lahodně vláčné dortíky se sýrovým krémem a malinami - garance trvanlivosti pouhých několik hodin, protože jsou neskutečně dobré...Ať už máte problémy jakékoliv, vždy je třeba jim čelit tváří v tvář! 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama